Słowo na 9.09.2018

      Brak komentarzy do Słowo na 9.09.2018

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.
Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.
Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę». /Mk 7, 31-37/

Kochani parafianie.
Jest takie porzekadło w plemieniu Kioków (Angola), które bardzo mi przypadło do gustu: Człowiek ma dwoje uszu a tylko jedne usta. Mądrość ludowa z Czarnego Lądu chce w ten sposób podkreślić pierwszeństwo słuchania nad mówieniem. Ale to nic nowego! Słowo Boże wielokrotnie mówi to samo. Święty Jakub na przykład stwierdza: Wiedzcie, że każdy człowiek powinien być chętny do słuchania, a powściągliwy w mówieniu i nieskory do gniewu /1,19/. A w dzisiejszej ewangelii, zwróćmy uwagę, że Jezus uzdrawiając głuchoniemego najpierw „otwiera” mu uszy a dopiero potem „rozwiązuje” język.
Słuchać dwa razy więcej, niż mówić! – oto zaproszenie nie tylko dla tych, którzy rozpoczęli w tych dniach szkolną edukację, ale dla każdego z nas. Może należałoby jeszcze dodać jedną uwagę: trzeba wybrać dobrze, kogo będę słuchać. Ważną rzeczą jest chcieć się uczyć i pozwalać się pouczać. Ale, jak ubiegłej niedzieli pisałem, nie każdy, kto się za takiego podaje jest prawdziwym autorytetem. Warto zawsze słuchać tych, którzy naprawdę chcą mojego dobra a jednocześnie uczą nie tylko słowami, ale i swym życiem.
Nie zapominajmy, słuchając pouczeń i rad, mądrych i dobrych ludzi, że tylko słowa Jezusa przynoszą pokój serca i dają sens naszym codziennym zmaganiom. I dziś, tak jak tydzień temu, Jezus mówi do nas: Słuchajcie Mnie, wszyscy…! /Mk 7,14/. I co nam mówi?
Centralnym słowem dzisiejszego tekstu Dobrej Nowiny jest: Effatha! Otwórz się! /7,34/. Słowo, które z mocą pokonuje ludzką… niemoc. Jezus działa tam, gdzie człowiek nie jest w stanie sam sobie pomóc. Ale działa jedynie wtedy, gdy człowiek Mu na to pozwala, gdy chce Go słuchać, a wcześniej jeszcze – chce Go spotkać.
Może i do mnie Jezus chciałby dzisiaj powiedzieć: „Effatha! Otwórz się!”? Otwórz się na Moje natchnienia, na moc mego Ducha. Otwórz się na Moją obecność i Moje działanie. Otwórz się na słowo, które każdego dnia kieruję do ciebie. Aby usłyszeć Jezusa naprawdę nie potrzeba wiele. Z życzeniami odwagi w przyjmowaniu Jego słów sercem
– o. Krzysztof SVD