Z GAZETKI PARAFIALNEJ

      Brak komentarzy do Z GAZETKI PARAFIALNEJ

Dzisiejsze święto, kochani, przypomina nam ważną prawdę o Bogu. Aby ją przyjąć potrzebny jest jednak pewien wysiłek we wierze i wysiłek… serca. Choć nie jest rzeczą łatwą pojąć, kim jest Bóg, nie znaczy to, iż nie możemy nic o Nim powiedzieć. Faktem jest, że nasze słowa nie będą mogły oddać całej prawdy o Nim a nasze wysiłki w tym kierunku będą jak gaworzenie kilkumiesięcznego brzdąca.
Mówimy, że kochamy Boga. A czy można kochać kogoś nie pragnąc poznać go każdego dnia lepiej? By kochać go lepiej? Dlatego, choć trudno jest mówić o Bogu, który jest jeden a jednocześnie w trzech osobach, nie powinniśmy uchylać się od wysiłku. Wiemy, że człowiek wraz z całym stworzonym światem jest dziełem miłości Boga. Dlatego możemy o Nim coś powiedzieć, gdy na przykład patrzymy na piękno przyrody, czy widzimy pełne szczerości wzajemne oddanie się małżonków albo poświęcenie z jakim matka (czy ojciec) opiekują się swoim maleństwem…
Prawda o Trójcy Świętej mówi o tym, że jest jeden Bóg w trzech osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Nie wyznajemy trzech bogów, ale jednego Boga w trzech Osobach!!!
Każdy z nas od najmłodszych lat wypowiada często słowa, którym towarzyszy znaku krzyża: W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego. Słowa te słyszymy także na początku Mszy Świętej, a w nieco zmienionej formie na jej zakończenie: Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.
W ten sposób wyznajemy wiarę w Trójcę Świętą, która jednoczy wszystkich chrześcijan. Tak więc mamy Jezusa, który objawia nam Boga jako Ojca. Słowo ‘ojciec’ połączone ze słowem Bóg brzmiało dla współczesnych Jezusowi jako absurd i było zgorszeniem. Ale dla nas, którzyśmy otrzymali Ducha zrozumienia i mocy prawda ta staje się początkiem odkrywania tego, co jest istotą Boga – Jego Miłości.
Uwielbienie Jezusa Chrystusa, przyjęcie Jego ofiary przez Ojca i objawienie ostatecznych losów świata dokonuje się w mocy Ducha Świętego (Rz 1,4; 1 Tm 3, 15). Duch Święty jest węzłem miłości spajającym Ojca i Syna. Czy ta tajemnica wewnętrznej jedności Bożego życia nie jest dla nas, ludzi skłonnych do indywidualizmu, czy zamykania się w swoim prywatnym światku, wezwaniem? Może zaproszeniem, abyśmy w życiu częściej kierowali się miłością, szukając jedności na wzór Trójcy Świętej?
Dobrą okazją, by zamanifestować naszą jedność w wymiarze parafialnym będzie w Uroczystość Bożego Ciała procesja eucharystyczna. Jednocześnie będzie ona wyrazem naszego przekonania, że Bóg jest blisko nas. Że nas nie tylko nie opuścił, ale pozwalając się spożywać, staje się z nami JEDNO. Jednoczy się z nami tak, że bardziej już nie można. Po Mszy Świętej o 9.00 przejdziemy w procesji wokół kościoła adorując Najświętszy Sakrament, który jest pokarmem dla biednych, głodnych, nadziębniętych, chorych, umierających. Jest pokarmem nie tylko dla tłumów, ale i dla samotnych; (…) nie dla fruwających aniołów, ale dla grzeszników, którzy chcą się wzmocnić i poprawić /ks. J. Twardowski/.
Niech błogosławieństwo naszego Boga, zakochanego w człowieku umacnia Was, kochani. W Miłości Słowa Bożego
– ojcowie Krzysztof SVD i Eric SVD